Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverízárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
032/7787301 stolarstvo.sucansky@gmail.com
interiérové dvere na mieru stolárstvo Sučanský

Ako sa starať o drevené okná?

drevene okná cena     O všetko v domácnosti sa musíme starať. Výnimkou nie sú ani okná, na ktoré pôsobia nepriazne počasia. Nezáleží od akého výrobcu, za akú cenu sme si okná kúpili, všetky vyžadujú starostlivosť a ochranu.
     Ak chceme, aby nám drevené okná slúžili čo najdlhšie, treba im venovať trochu času a starostlivosti. Slnko, vietor, dážď, chlad, teplo – to všetko nepriaznivo pôsobí na kvalitu rámov. Dôležité je, aby drevené časti okien boli udržiavané pravidelne a dôsledne. Najlepšie na jar a na jeseň musíme ošetriť rámy špeciálnou politúrou. Okná musia byť pri ošetrovaní čisté, zbavené prachu a iných nečistôt. Politúru nanášame buď štetcom, alebo handričkou. Nadbytočnú politúru zotrieme. Politúra pôsobí tak, že zacelí prípadné praskliny, dodá ochranu základnému laku z výroby. Taktiež je nemenej dôležité udržiavať kovanie v dobrom stave. Raz ročne je potrebné pohyblivé časti namazať mazivom na to určeným.
     Okná nesmieme čistiť abrazívnymi prostriedkami, ostrými či drsnými predmetmi. Jednoducho povedané ničím, čo by mohlo poškodiť lak. Stačí bežné čistenie vodou s prípravkom určeným na čistenie okien. Sklá taktiež čistíme na mokro vodou s okenou, či iným šetrným čističom. Nikdy neutierame sklá „nasucho“, čiže suchou handrou – mohli by sa natrvalo poškriabať a znehodnotiť.
     Nemenej dôležité je aj správne osadenie rámov, aby popri nich „nefučalo“ a dobre izolovali spoje. Ďalej je dôležité správne vetranie miestností. Viac členná rodina dokáže za deň vyprodukovať aj vyše 10 litrov vody, ktorá sa premení na paru a ďalej kondenzuje na spodnej časti skiel. V prípade nesprávneho vetrania sa sklá rosia, čo spôsobuje tvorbu plesní a tým možné zdravotné komplikácie.
     Vetrať je najlepšie viac krát do dňa, a to krátko a intenzívne – všetky okná otvoríme na cca. 10 minút dokorán. Tým sa vzduch v miestností rýchlo vymení za čerstvý, pričom steny zostanú teplé a teplota vzduchu sa rýchlo vráti na pôvodnú teplotu. Ak sa o okná nestaráme, ako by sme mali, nebudú nám slúžiť dlhú dobu v dobrej kvalite. Potom sú náklady na opravu vysoké. Na trhu je množstvo politúr na ochranu laku. Na každý druh laku sú vhodné iné politúry.
     Pri stavebných úpravách fasády, či maľovaní stien si musíme dať pozor, aby sme neznečistili sklá i rámy. Najlepšie, ak ich oblepíme krycou fóliu upevnenou papierovou páskou. Na viac však po dobu dvoch týždňov, neskôr sa páska môže natrvalo prilepiť o rám, potom je odstránenie zložité. Ak sa náhodou stane, že sa rám znečistí od omietky, je nutné ho okamžite očistiť, prípadné poškodenie čo najskôr opraviť. V niektorých oblastiach potrebujú okná viac starostlivosti. Ide najmä o exponované miesta, kde je prudký vietor, či časté striedanie počasia.
     Nebezpečné je aj slnko v kombinácii s dažďom. Vtedy je prehriaty rám prudko ochladený a môžu tým vznikať praskliny, najmä na tej strane domu alebo bytu, ktorá je privrátená na južnú svetovú stranu. Je potrebné sledovať stav okien priebežne počas celého roku. Zistené chyby či nedostatky sa snažíme čo najrýchlejšie odstrániť. Ak sa stane, že okno nedolieha k rámu, je potrebné nastaviť kovanie. Prípadné odpadnutie, či poškodenie silikónu nahradíme čo najskôr transparentným silikónom určeným do exteriéru.
     V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.
Stolárstvo – Sučanský

Kategórie dverí

Interiérové dvere vizualizácia
j

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať alebo navštíviť v niektorej z našich prevádzok v Čachticiach, Bratislave alebo Trnave.
g

Adresy

Výroba: ČACHTICE 1025
Predajňa: BRATISLAVA
Rača, Cyprichova 4
Vzorková miestnosť:
TRNAVA, Jerichova 288
ŽILINA, Pivovarská 1068
r

E-mail

stolarstvo.sucansky@gmail.com
e

Telefón

ČACHTICE: 032/7787 301
0903 231 742, 0911 491 621
BRATISLAVA: 0904 901 799
TRNAVA: 0904 901 799
ŽILINA: 0904 901 799