Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverízárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
032/7787301 stolarstvo.sucansky@gmail.com
interiérové dvere na mieru stolárstvo Sučanský

Aké sú rozdiely medzi drevenými a plastovými oknami?

drevené okná na mieru     Ak sa chystáte meniť okná, či staviate dom, určite sa vám naskytla otázka: Aké okná? Drevené, či plastové?
     Drevo je klasický prírodný materiál, ktorý sa používa na výrobu okien od nepamäti. Má prirodzene krásny vzhľad. Plast je moderný materiál, ktorý v čase prvých domov (a okien) ešte nebol vymyslený. Neznamená to však, že je zlý. Môže si ho dovoliť väčší okruh ľudí, keďže je lacnejší oproti drevu.
     Dnešné okná musia spĺňať niekoľko prísnych parametrov. Najdôležitejšia je azda tepelnoizolačná vlastnosť a taktiež je nemenej dôležitá estetická funkcia. Životnosť plastových okien závisí najmä na kvalite rámu (nekvalitné sa časom môžu skrútiť), ďalej na kovaní – dôležitá je pravidelná údržba (1x ročne premazať pohyblivé časti). Po niekoľkých rokoch môže tesnenie vykazovať známky opotrebenia a je nutné ho vymeniť.
     U drevených okien je najdôležitejšia starostlivosť o povrch rámov. Tie sa pri zanedbanej údržbe nemusia „dožiť“ ani jedno či dve desaťročia. Najlepšie je pravidelné ošetrovanie rámu špeciálnym olejom minimálne raz ročne. To zabráni praskaniu dreva, či poškodeniu základného laku. Taktiež je dôležitá starostlivosť o kovanie i tesnenia.
     Tepelnoizolačné vlastnosti plastových i drevených okien sú na podobnej úrovni. Drevené okná majú trochu lepšiu izolačnú schopnosť ako plastové 0,69 : 0,79W/ m2K. Medzi výhody plastových okien patrí určite jednoduchšia údržba (netreba ich natierať), je na výber množstvo farebných odtieňov, pomerne nízka obstarávacia cena, či dobrá zvuková izolácia. K nevýhodám patrí nižšia životnosť, ako pri drevených, zložitejší proces opravy, či širší rám i profil (menšia plocha skla – menej svetla). Ďalej k nevýhodám plastových okien patrí aj ekologická záťaž pri výrobe i recyklácii a obmedzenejšie možnosti pri vytváraní netradičných rámov.
     Drevené okná majú veľa výhod. Dôležité je, že sú z ekologického obnoviteľného materiálu, majú užší rám aj krídla, sú esteticky poňaté lepšie. Je taktiež možné vyrobiť najrôznejšie tvary. Okná z dreva majú taktiež niekoľko násobne dlhšiu životnosť ako plastové – aj 100 rokov. Kovania a sklá sú totožné s plastovými oknami. K nevýhodám patrí náročnosť na údržbu, potreba ošetrovať lak, či vyššia obstarávacia cena. Z hľadiska ochrany pred požiarom sú bezpečnejšie drevené okná.
     Obidva druhy materiálov majú svoje výhody aj nevýhody. Niekto dá prednosť nižšej cene, iný zas myslí do budúcnosti a dá si urobiť drevené okná kvôli vyššej životnosti. Výrobcovia sa snažia vytvárať nové výrobné postupy a technológie okien, ktoré budú ešte lepšie izolovať v čase drahých energií. Veľmi dôležitá je (či už pri drevených alebo plastových) kvalitná montáž. Každý materiál reaguje na zvýšenie teploty rôzne, na porovnanie plast má asi 10 krát vyššiu tepelnú rozťažnosť ako drevo – čo je nevýhoda. Ak si kúpite aj tie najdrahšie okná, a budú namontované neodborne, nikdy nebudú plniť svoju funkciu na sto percent. Záleží však len na vás, akým okná dáte prednosť.
Stolárstvo Sučanský

Kategórie dverí

Interiérové dvere vizualizácia
j

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať alebo navštíviť v niektorej z našich prevádzok v Čachticiach, Bratislave alebo Trnave.
g

Adresy

Výroba: ČACHTICE 1025
Predajňa: BRATISLAVA
Rača, Cyprichova 4
Vzorková miestnosť:
TRNAVA, Jerichova 288
ŽILINA, Pivovarská 1068
r

E-mail

stolarstvo.sucansky@gmail.com
e

Telefón

ČACHTICE: 032/7787 301
0903 231 742, 0911 491 621
BRATISLAVA: 0904 901 799
TRNAVA: 0904 901 799
ŽILINA: 0904 901 799