Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverízárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
032/7787301 stolarstvo.sucansky@gmail.com
interiérové dvere na mieru stolárstvo Sučanský

Škandinávsky štýl

Je u nás veľmi obľúbený pre svoju čistotu, praktickosť a hru s denným svetlo. Práve denného svetla a slnka si na severe príliš neužijú, preto v interiéroch nešetria bielou farbou, ktorá je základ (steny, nábytok niekedy aj podlaha). Bielu dopĺňajú krémové či sivé farby, žiarivé farby využívajú veľmi zriedkavo, a to jedine na rozbitie jednotvárnosti interiéru. Práve na to využívajú malé množstvo doplnkov, napríklad žltej či kontrastnej červenej farby, ale iba malé množstvo. Dennému svetlu, ktoré preniká cez okná sa škandinávci snažia čo najviac pomôcť, preto okná zbytočne nezatemňujú hrubými závesmi, ale naopak, nechávajú okná čisté, poprípade využijú len jemné tkaniny,  cez ktoré svetlo bez problémov prenikne do miestnosti. Keďže návrh celého interiéru v škandinávskom štýle je zameraný najmä na svetlo, kladie sa veľká pozornosť pri výbere svietidiel. Tie bývajú výraznejšie, a práve preto sú prvou vecou, ktorú by ste si mali všimnúť pri vstupe do miestnosti. Spravidla sa kombinuje viacero druhov svietidiel a vo veľa prípadoch vytvárajú takzvané „svetelné kúty“.

 

 

Na dekorovanie v tomto štýle sa využíva kontrast, často sa vyskytujú napríklad čierne rámčeky obrazov. Interiéry nie sú dekoratívne, ale skôr praktické, nie sú prezdobené. Severskí dizajnéri sa neboja výrazných vzorov, kontrastov či výrazných farieb tkanín.

 

Niečo z histórie:

 

Škandinávsky štýl je charakteristický pre severské krajiny – Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko a Island. Do pozornosti sa dostal najmä vďaka výstave Triennale de Milano, ktorá sa konala v 50. rokoch 20. storočia. Na tejto výstave si ho okamžite zamilovali a spôsobil takzvaný „bum“ v interiérovom dizajne. Môžeme konštatovať, že práve svojou čistotou zapôsobil na ľudí, ktorí boli už presýtení ťažkým historizujúcim nábytkom danej doby. Výstava sa pre svoj veľký úspech presunula do Ameriky, kde spôsobila rovnaký ošiaľ. O preslávenie sa však nezaslúžila iba spomínaná výstava, ale predovšetkým dizajnéri, ktorí si škandinávsky štýl osvojili a svoju tvorbu mu podriadili.

 

  

Fín Eero Saarinen dokonca priniesol do interiéru ako jeden z prvých             nový prvok – plast.

 

  

Švédka Gréta Grossman vytvorila už teraz ikonickú stojacu lampu, ktorá sa svojím jedinečným dizajnom hodí do každého severského interiéru.

 

Čoho sa držať pri návrhu  škandinávskeho interiéru ?

 

Svetlo, svetlo a ešte raz svetlo. Venujte osobitnú pozornosť práci so svetlom. Nebráňte prechodu denného svetla do interiéru, naopak mu pomôžte  a nezabúdajte aj na umelé osvetlenie, ktoré môže byť alternatívou doplnkov.

 

 

Ikonické kúsky nábytku či doplnkov sa proste rovná škandinávsky štýl. Doprajte si a skrášlite svoj interiér aspoň jednou „dizajnovkou“ .

Zabudnite na celoplošné koberce.  Škandinávci majú drevenú podlahu po celom interiéri, okrem kúpeľní. Malé koberčeky sú tým pravým !

Menej je viac, túto vetu vyslovil nie jeden uznávaný dizajnér, a pri škandinávskom štýle by sme ju určite nemali zabudnúť spomenúť. Preto ani vy pri tvorbe vášho interiéru na ňu nezabúdajte.

Hlavne EKO! Tieto krajiny žijú ekologicky, dávajú veciam druhú šancu, škandinávsky štandard.

 

Zhrnutie:

Jednoduchosť  tvarov

Neutrálne farby

Prírodné materiály – drevo, koža, vlna

Dostatok svetla

Ekologickosť

Kategórie dverí

Interiérové dvere vizualizácia
j

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať alebo navštíviť v niektorej z našich prevádzok v Čachticiach, Bratislave alebo Trnave.
g

Adresy

Výroba: ČACHTICE 1025
Predajňa: BRATISLAVA
Rača, Cyprichova 4
Vzorková miestnosť:
TRNAVA, Jerichova 288
ŽILINA, Pivovarská 1068
r

E-mail

stolarstvo.sucansky@gmail.com
e

Telefón

ČACHTICE: 032/7787 301
0903 231 742, 0911 491 621
BRATISLAVA: 0904 901 799
TRNAVA: 0904 901 799
ŽILINA: 0904 901 799