Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverízárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
032/7787301 stolarstvo.sucansky@gmail.com
interiérové dvere na mieru stolárstvo Sučanský

Retro štýl

Ideológia starých romantických časov, prevtelených do retro dizajnu je hitom posledných rokov. Nenapodobiteľná atmosféra a túžba  vrátenia času do dávno minulých spojená s návrhom interiéru, ktorý odkazuje na 50. – 80. roky minulého storočia.

 

Retro – spomienka, návrat či nostalgia presne tieto slová si poviete pri vstupe do interiéru zariadeného v tomto štýle.

 

Retro štýl vôbec nemusí byť nákladný na svoju realizáciu, a pritom môže byť stále originálny. Môžete siahnuť medzi dvomi spôsobmi návrhu, za prvé buď tvoriť priestor, ktorý je celý vyskladaný z retro kúskov, alebo za druhé navrhnúť ucelený priestor ktorý dotvoríme retro solitérmi či rôznymi nostalgickými doplnkami. Takéto kúsky môžeme nájsť na povaliach, bazároch alebo u starých rodičov. Na trhu sa môžeme čoraz častejšie stretnúť už aj s replikami, najčastejšie s kuchynskými spotrebičmi(Kanvice, chladničky, kávovary…) ktoré prevzali retro dizajn vrátane farieb ale sú vybavené modernou technikou.

Typickým prvkom v retro dizajne sú ohýbané nábytky z dreva alebo z trúbkovej ocele inšpirované Funkcionalizmom (Bauhaus). V našich končinách práve ohýbané podnosy na sedenie so šikmými nohami reagujú a pripomínajú úspech československej expozície na svetovej výstave v roku 1958 v Bruseli. Práve preto mnohý takýto nábytok prezývajú a la Brusel.

 

   

 

Neodmysliteľnou súčasťou retro bývania sú tapety, ktoré odvážne spájajú farebnosť s geometrickými vzormi.

 

      

 

Pásiky, bodky, kvety, či geometrické vzory to všetko predstavuje rozmanitú retro škálu motívov. Najčastejšie sa s nimi stretávame vo forme výrazných farieb (žltá, červená, modrá, oranžová…) ktoré vynikajú na neutrálnych podkladoch.

V retro štýle máme k dispozícií širokú škálu farieb, vzorov, materiálov, dekorov… Dá sa povedať že tvorenie interiéru v tomto štýle môžeme brať ako hru spomienok a vytváranie si priestoru ktoré v nás prebúdzajú pocit vrátenia  sa v čase.

Textil hrá veľkú rolu. Okrem závesov sa vyskytuje na vankúšoch, prikrývkach či kusových kobercoch ktoré sa vyznačujú najrôznejšou veľkosťou a dizajnom. Dekorácie v podobe obrusov, prikrývok na nábytok či elektroniku určite patrí k tomuto štýlu treba si iba zaspomínať alebo zájsť navštíviť starých rodičov. Dajte si záležať pri vyberaní a vzájomnej kombinácií týchto textilných dekorácií a uvidíte, že perfektný výsledok na seba nenechá dlho čakať. Čo sa týka  výberu vzorov je to iba na vašom vkuse nebojte sa skombinovať na prvý pohľad aj neskombinovateľné druhy.

 

 

Základné tipy pre interiér v retro štýle:

  • bytové textílie sa dolaďujú v tradičných vzoroch
  • živé či umelé kvety sú súčasť interiéru
  • použitie a kombinácia rôznych materiálov často kontrastných (drevo, plast, papier, textil, sklo…)
  • steny sú zdobené tapetami obvykle s odvážnym vzorom
  • nábytok a doplnky sú zozbierané z bazarov či z povale čím dostavajú nový život.
  • veľké množstvo doplnkov ktoré navodzujú spomienky na staré časy

 

   

 

Vyzbierať retro doplnky v dnešnej dobe nie je vôbec problém. V starožitníctve môžete zohnať plno plagátov, hodín, sošiek a iných dekorácií ktoré použijete vo svojom návrhu. Či už siahnete po kúskoch zo starožitníctva, z búrz alebo si kúpite napodobneniny nových veci v retro štýle určite doladia váš interiér do dokonalosti.

 

      

 

Charakter bytového zariadenia v retro štýle prináša v modernej dobe návrat ku klasike a jej nadčasovom prevedení. Dizajn v 50-tych až 80-tych rokov 20. Storočia prechádzal rôznym vývojom. Nábytok menil svoje tvary od jednoduchých vylisovaných prefabrikovaných tvarov cez materiálovo zložite konštrukcie. Okrem dreva sa používal chróm, preglejka, hrubé sklo, plexisklo, plast… Nič však nebolo na úkor funkčnosti.

Kategórie dverí

Interiérové dvere vizualizácia
j

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať alebo navštíviť v niektorej z našich prevádzok v Čachticiach, Bratislave alebo Trnave.
g

Adresy

Výroba: ČACHTICE 1025
Predajňa: BRATISLAVA
Rača, Cyprichova 4
Vzorková miestnosť:
TRNAVA, Jerichova 288
ŽILINA, Pivovarská 1068
r

E-mail

stolarstvo.sucansky@gmail.com
e

Telefón

ČACHTICE: 032/7787 301
0903 231 742, 0911 491 621
BRATISLAVA: 0904 901 799
TRNAVA: 0904 901 799
ŽILINA: 0904 901 799